Our Blog


Музична подорож крізь століття на Таборі Бандури «Літня Зустріч» 2019

By: Nadia Mykhailiuk

А чи знаєте ви, що кожен може навчитися грати на бандурі, незважаючи від віку, навиків чи музичного досвіду? До того ж це навчання може бути набагато цікавішим і захоплюючим, коли поєднати його із повчальною музичною мандрівкою крізь століття! В цьому змогли переконатися учасники Табору Бандури «Літня Зустріч» 2019 під керівництвом та опікою талановитого, творчого і креативного музичного керівника табору Оксани Зелінської-Шевчук та її чудовопідібраної вчительської команди. Щороку, наприкінці серпня, табір відкриває свої двері усім бажаючим опанувати унікальний, український народний інструмент. 

Минулорічний табір бандури «Літня Зустріч» відбувся з 17-25 серпня на таборовій оселі Українського Національного Об’єднання “Сокіл”, що у Hawkestone, Онтаріо. Табір Бандури «Літня Зустріч» – це чудове місце для вивчення гри на бандурі, вокалу, української пісні, традицій, культури і спадщини. На учасників табору чекають кваліфіковані вчителі, щоденні індивідуальні та групові репетиції, жвава і насичена програма. Крім того, веселі ігри та змагання, відпочинок на природі, волейбол на піску, купання в озері, творчі вечори, запальні танці, пісні біля ватри та смачні українські страви. Наприкінці зустрічі усі учасники приймають участь у заключному таборовому концерті, де демонструють усі навики та матеріали, які вивчені всього лише за один тиждень інтенсивних занять та репетицій. 

Кожна «Літня Зустріч» пов’язана iз певною тематикою. Цього року учасників табору чекала захоплююча музична подорож з бандурою крізь століття.  На підсумковому концерті таборового ансамблю, шановні гості, батьки та рідні розпочали свою мандрівку з давньої народної традиції: української народної пісні «Ой у полі три криниченьки» та козацької пісні «Ой полечко, поле» у виконанні повного ансамблю табору та складу викладачів.. Далі подорож продовжила група початківців табору, інструкторами якої були Соня Шубеляк та Аліса Осавелюк. Наймолодшим учасникам цієї групи було всього по сім рочків. Ці дітки лише розпочали своє перше знайомство з бандурою і вже досягли великих успіхів. Вони виконали дві дитячі українські народні пісні «Печу-печу хлібчик» та «Сів комарик на дубочку».

Із середини ХХ століття репертуар бандуристів почав збагачуватися аранжуваннями шедеврів світової музичної класики, а саме творів композиторів таких, як Моцарт, Бах, Вівальді та інших. Тому нашу подорож продовжила середня група табору під керівництвом  вчителів Борисa Остапієнко та Миколи Пискiр з композицією «Менует» із опери «Дон Жуан» австрійського композитора Вольфгангa Амадея Моцарта. Згодом, мандруючи ХХ століттям, повний склад Табору Бандури «Літня Зустріч» виконав для нас популярну пісню – ліричний гімн коханню із кінофільму «Історія Кохання», «Where Do I Begin». Це було надзвичайно чуттєве і проникливе виконання. Продовженням ліричної тематики став чудовий інструментальний твір «Безмежна течія» у виконанні старшої групи, інструктором якої був Олесь Петлюра. Композиція написанa Марком Фаріоном, відомим бандуристом американської діаспори, вчителем і активним розповсюджувачем бандурного мистецтва на північно-американських теренах. «Безмежна течія» є чуттєвим та глибоким твором написаним у 1996 році i приуроченим десятій річниці жахливої Чорнобильської катастрофи. Це світлий спомин про усіх загиблих, які поклали своє життя під час ліквідації аварії на ЧАЕС. 

Справжньою родзинкою цьогорічної таборової концертної програми було поєднання бандури з іншими інструментами, які надзвичайно збагатили звучання виконаних музичних творів. Так в інструментальній композиції кубинського скрипаля Jose White 1910 року «La Bella Cubana», українською «Красива Кубинка», прозвучав дует скрипалів Марії Черевик та Миколи Пискір з ансамблем бандуристів у складі старшої групи та викладачів табору. У лірично-інструментальній композиції «Квіти моря», музичного проекту «Ера», прозвучало соло на флейті у виконанні Анни Кубович. Також, асистент викладача та старший вихователь табору, Микола Пискір, виконав соло на акордеоні в українській народній пісні «Ой гарна я, гарна», солісти Аліса Осавелюк і Михайло Панченко. 

Нашу музичну мандрівку ми продовжили творами ХХІ століття. Михайло Панченко виконав соло на бандурі – попурі на теми із фантастично-пригодницької серії фільмів «Пірати Карибського Моря». А талановита бандуристка-вокалістка Аліса Осавелюк виконала авторську пісню «Дощ Пройде» на слова і музику молодої, популярної бандуристки Марини Круть, яка сміливо експериментує з народним інструментом і вкотре доказує, що бандура може звучати по-сучасному. Бандура – це інструмент ХХІ століття з славним історичним минулим, і водночас, з новаторським, перспективним майбутнім. 

Однією з найемоційніших та найпотужніших пісень таборового концерту була авторська пісня на слова О. Богачука та музику Г. Мірецького «Спалена Пісня». Текст пісні описує хлопчика, який під час Другої Cвітової війни перебував у концентраційному таборі «Майданек» поблизу міста Любліна у Польщі, і кожну ніч він співав до своєї матері, але ніяк не міг докликатись її крізь колючі дроти: 

«Мамо, чи чуєш ти мене, мамо? 

Мамо, я хочу до тебе прийти. 

Мамо, я рвусь до тебе, мамо, а

Aле не пускають колючі дроти».  

Обробку до цієї пісні, спеціально для табору «Літня Зустріч», зробив Микола Пискір. Пісня прозвучала у виконанні передової групи та викладацького складу табору.

Ha завершення нашої музичної подорожі крізь століття з бандурою, як нерозлучною подругою і вірною супутницею, прозвучала відома популярна патріотична пісня співака та автора-композитора Олександра Пономарьова «Заспіваймо пісню про Україну». Відомий співак написав цю пісню на другий день після президентських виборів у 2010 році. Виконуючи її на День Незалежністі України у 2018 році і згадуючи трагічні події Революції Гідності у лютому 2014 року, співак зі сцени сказав: «Вітаю, Тебе, Україно! З сумом вітаю, пам’ятаючи загиблих синів Твоїх!» На Таборі Бандури «Літня Зустріч» пісня прозвучала y виконанні повного складу таборового ансамблю!